Atrakcje

Ustka i okolice

Promenada nadmorska

To unikatowy w skali kraju trakt spacerowy ciągnący się tuż przy plaży i z widokiem bezpośrednio na morze. Promenada powstała w 1875 roku, wkrótce potem przy promenadzie powstały ekskluzywne pensjonaty i restauracje.

Plaża Wschodnia

Bardziej znaną i znacznie bardziej obleganą jest plaża wschodnia, gdzie w sezonie turystycznym ciężko jest znaleźć wolne miejsce do plażowania. Znajduje się tam promenada, większość stanowisk kupieckich, knajp oraz piękna latarnia morska.

Plaża Zachodnia

Po drugiej stronie rzeki Słupi jest druga plaża, mniej tłoczna, zwana Zachodnią. Otwarty ruchomy most w zdecydowany sposób przybliżył turystom i wczasowiczom plażę po drugiej stronie miasta, która latem nie jest tak zatłoczona.

Muzeum Ziemi Usteckiej

Zostało otwarte w 2000 r., po kilkuletnich staraniach Towarzystwa Przyjaciół Ustki. W muzeum prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni „Ustka”. Można tu zobaczyć m.in. stary sprzęt fotograficzny, maszyny do pisania i szycia, 100-letnią łyżwę czy też strój kąpielowy z pocz. XX wieku. Pamiątki po stoczni obejmują modele trawlerów, kutrów, łodzi z laminatu oraz medale pamiątkowe, sztandary, zdjęcia i kroniki. W muzeum są też organizowane sezonowe wystawy fotograficzne i malarskie artystów z Ustki i innych miast.

Dawna osada rybacka

Dawna Osada Rybacka to zabudowa szachulcowa Ustki znajdująca się przy ulicach Kosynierów, Beniowskiego, Grunwaldzkiej i Sprzymierzeńców, która została pięknie zrewitalizowana w ostatnich latach. Dawne budynki rozebrano i wiernie odtworzono. Warto wspomnieć, że jeszcze w XIX wieku w Ustce przeważała właśnie zabudowa szachulcowa, stawiano domki rybackie ze względu na to, że glina i słoma były tanim budulcem. Wraz z napływem kuracjuszy poczęto budować bogate pensjonaty, hotele i domy z murowanej cegły, a dawne domy były wypierane lub rozbierane, zmiany te dotyczyły zwłaszcza głównej ulicy miasta, czyli Marynarki Polskiej.

Szlak zwiniętych torów

Szlak „zwiniętych torów” poprowadzono z Ustki do Rowów, inny prowadzi z Łeby do Miastka przez Lębork. Ten pierwszy biegnie nasypami kolejowymi po bezdrożach w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, ale ponieważ nie jest zbyt długi, można pokusić się o przejazd dalej. Specjalnie oznakowana trasa rowerowa zaczyna się w Klukach, a kończy w Łebie. Zróżnicowanie krajobrazów jest tu niebywałe: piaszczyste plaże przybierające najróżniejsze kształty wydmy, niewysokie piaskowe wzgórza, małe wioski rybackie z parterową zabudową, podmokłe łąki i pachnące sosnowe lasy.

Bunkry Baterii Blüchera

To dawne poniemieckie stanowiska ogniowe, zagospodarowane w formie parku edukacyjno-rozrywkowego. Znajdują się po zachodniej stronie miasta – najłatwiej jest dostać się do nich korzystając z kładki nad kanałem portowym lub dojechać samochodem przez most zlokalizowany w głębi Ustki. Oprócz rekonstrukcji pomieszczeń wewnątrz fortyfikacji i pokazów multimedialnych, na terenie obiektu funkcjonuje kiermasz militarny, strzelnica ASG i strzelnica łucznicza.

Zabytkowa latarnia morska

Usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku, przy wejściu na portowe molo. Pierwotnie latarnią była tzw. aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródłem światła – miała zasięg 6 Mm. Była podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871 roku. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II wojnę światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.

Sztuczna rafa

To zrealizowana w latach 2014-15 nowatorska inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku. Polegała na budowie progów podwodnych i modułów siedliskowych na długości 1km wzdłuż plaży – ok. 200m od jej brzegu. Dzięki tej gigantycznej inwestycji, brzeg będzie skuteczniej chroniony przed niszczycielskim działaniem fal. W efekcie, już niebawem, plaża będzie jeszcze większa i szersza niż do tej pory, a Ustka będzie miała nową atrakcję turystyczną – podwodne rafy.

Dolina Charlotty

To olbrzymi leśny kopleks rekreacyjny, położony ok. 10km od Ustki. Do głównych atrakcji Charlotty należą ZOO wraz z krainą bajek i wodnym safari, ogromny park linowy z najdłuższym w Polsce zjazdem na linie, fokarium, jazda konna, jezioro z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego i połowu ryb. Ponadto w resorcie można zjeść smaczny posiłek w restauracji na wodzie oraz wziąć udział w koncercie muzycznym lub imprezie sportowej.

Festiwal Sztucznych Ogni

Festiwal Sztucznych Ogni to największe i jedyne tego rodzaju święto w Polsce. Corocznie, na początku lipca, firmy z kraju i zza granicy specjalizujące się w produkcji fajerwerków, rywalizują o miano najlepszego. Każdego roku festiwal ogląda ponad 100 tys. ludzi. Festiwal Sztucznych ogni to jednak nie tylko fajerwerki. Przez 4 dni ze sceny nie schodzą znane gwiazdy muzyki estradowej, w całym mieście organizowane są imprezy i zabawy.

Rejsy na Bornholm

Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji dla spragnionych aktywnego wypoczynku turystów są organizowane przez Żeglugę Gdańską rejsy na duńską wyspę Bornholm. Bornholm, zwany Perłą Bałtyku, Majorką Północy oraz Słoneczną Wyspą słynie z najgęstszej w Danii sieci malowniczych ścieżek rowerowych, poprowadzonych w większości z dala od dróg kołowych. Rower można zabrać ze sobą z Polski lub wypożyczyć na miejscu.

Pomnik Syrenki

Syrenka jest jednym z kluczowych motywów herbu Ustki. Od chwili posadowienia monumentu funkcjonuje przesąd, że dotknięcie piersi syrenki przynosi szczęście, w związku z czym jest to najbardziej wypolerowana część pomnika.

Ratusz

Eklektyczny budynek dawnej szkoły z 1910r. projektu Friedricha Engelbrechta, na cześć którego nazwano tak ulicę, wyglądem przypomina średniowieczny zamek. Budynek spełniał funkcje oświatowe do 2004 r.

Muzeum chleba

Muzeum Chleba to przede wszystkim ponad dwa tysiące imponujących, zabytkowych eksponatów: maszyny stosowane niegdyś w piekarnictwie maszyny, książki o historii piekarnictwa i cukiernictwa, przyprawy, obrazy i wiele innych.